niedziela, 28 września 2014

ZDROWIE | PITAJA - ZNACIE TEN OWOC?

Dosyć niedawno odkryłam coś pysznego! Pitaja, popularnie zwana smoczym owocem (ang. dragon fruit) lub truskawkową gruszką. Sama nie wiem, jak to się stało, że nigdy wcześniej nie dostrzegłam jej w sklepie... Jak można przeoczyć tak cudnie wyglądający owoc?!?! Jeżeli macie ochotę dowiedzieć się nieco więcej na temat tego różowego cudaka oraz jego wspaniałych właściwości, zapraszam do lektury!

Pitaja pochodzi z Ameryki Środkowej, ale ze względu na łatwość uprawy można ją spotkać także w krajach Azji Południowo-Wschodniej, m.in. w Wietnamie, Chinach, na Filipinach, na Tajwanie, w Malezji, a także na Bliskim Wschodzie. Roślina jest przystosowana do suchego i tropikalnego klimatu. 

Pitaja to kaktus. Ma zwisające, mięsiste ramiona, zakończone w trakcie kwitnienia dużymi, białymi kwiatami, które kwitną tylko jedną noc, za to kilka razy w roku. Miesiąc po kwitnieniu, zbiera się owoce pitai. W najbardziej wydajnych rejonach zbiory następują nawet do 6 razy w roku. Jeden owoc waży od 150 do 600 g. 

ŹRÓDŁO
Owoc ten jest niskokaloryczny i bogaty w składniki odżywcze. Jest doskonałym źródłem witamin B, C i E oraz fosforu i wapnia. Warto ją jeść, by zachować zdrowe kości i piękne zęby. Podobnie jak inne owoce tropikalne zawiera ponad 80% wody. Zawiera też dużą ilość antyoksydantów stosowanych w terapiach nowotworowych. Ponadto ekstrakt z owocu należy do substancji chroniących przed starzeniem się skóry.

Jest to owoc, do którego nie trzeba nikogo przekonywać - wygląda niesamowicie, mało kto może mu się oprzeć! Ale jak to jeść? W owocu tym jadalny jest miąższ z pestkami. Niejadalna jest natomiast łuskowata skórka. Na surowo pitaję można zjeść na dwa sposoby. Można ją obrać ze skórki jak jabłko i pokroić na kawałki lub przekroić na pół i zjeść miąższ łyżeczką (jak kiwi). Pitaja smakiem przypomina mi owoc granatu, chociaż niektórym przypomina smak melona. Miąższ jest bardzo soczysty i świetnie sprawdza się jako orzeźwiająca przekąska.

Znacie ten owoc? Lubicie? Wiecie, gdzie go można kupić w Polsce? Ile kosztuje? Jakie inne, egzotyczne owoce polecacie? Czekam na Wasze komentarze!

2 komentarze:

  1. Oj znam i szaleję na punkcie tego owocu :) Przed zjedzeniem zawsze poswiecam kilkadziesiat sekund na podziwianie jego piekna :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie miałam okazji wcześniej spróbować, ale chyba mnie przekonałaś

    OdpowiedzUsuń

Tell me, what do you think!

Thank you! ♥

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...